Bajk.cz home
  HLEDEJ     
podrobné vyhledávání  
Klikni a popovídej si s přáteli!

Finská (Suchá) Sauna

Vlhké, studené a občas i mrazivé počasí, jenž je spojeno s podzimním a následným zimním ročním obdobím, nás více a více láká k návštěvě oné příjemně vyhřáté místnosti zvané Sauna. Je to místo, kde se člověk uvolní, zbaví pocitu únavy, odpoutá od všedních starostí a pro mnohé je i takovým útočištěm, kde se potkává se svými kamarády a přáteli a kde se klábosí a probírá vše od nesmrtelnosti brouka, ženských, bajků, až po „zásadní politicko-zahraniční otázky“. Kromě výše uvedeného má i příznivý vliv na zdraví a výkonnost celého organismu, což je právě vhodné pro toto období, a nejen pro něj.

Trocha historie:
Z archeologických nálezů z mnoha koutů celého světa je známo, že naši předkové už více než tisíce let před naším letopočtem znali blahodárné účinky tepla a pocení. Objevili, že rozehřáté kameny zadržují a vyzařují teplo, a zkoušeli jejich použití i v uzavřených místnostech. V Evropě je asi nejoblíbenější finská sauna, i když není přímo vynálezem Finů, ale ti ji převzali z Uralu a poté ji zařadili mezi své národní tradice. Slovo sauna znamená v překladu zemní jáma. Původní sauna skutečně takovou podobu měla. A postup? Do vyhloubené jámy se naskládaly kameny a kolem se pak postavil stan nebo chatrč. Klasická podoba s komínem se objevila později. Sauna se zásadně odlišuje od rusko-římské koupele, se kterou se velmi často porovnává a zaměňuje. Římané používali teplovzdušné lázně. Jedná se o pobyt na horkém vzduchu, který je doplněn střídavě teplou a studenou koupelí. Naopak Turecká lázeň je založena na pobytu na vlhkém vzduchu, který dosahuje až 50 °C. Při ruské lázni vzniká litím vody na horké kameny pára. Vlhký vzduch má teplotu přibližně 45 °C.
pris13.jpg(9 kb)
Trocha teorie a zajímavostí:
V suché finské sauně je tělo vystaveno teplotám od 70 - 100 stupňů Celsia, dle výšky lavice kterou zvolíme. Platí, že čím výše, tím je teplota vyšší.
Nízká vlhkost vzduchu, jenž umožňuje rychlé odpařování velkého množství potu a nízký tlak páry se dají přirovnat ke klimatu na poušti.
Kvalita vzduchu v suché sauně je totožná s kvalitou vysokohorského vzduchu v nadmořské výšce zhruba 2000 metrů. To znamená, že je zde řidší vzduch, který nás nutí k intenzivnějšímu, prohloubenějšímu dýchání, což nám také zvyšuje tepovou frekvenci a dochází ke zvýšené činnosti kardiovaskulárního systému. Tyto mechanismy pak po čase vedou k nárůstu počtu červených krvinek, hemoglobinu, myoglobinu podobně jako při procesu aklimatizace ve středních nadmořských výškách.
Sauna také stimuluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, zejména nadledvinek. Důležité je, že při zvýšeném pocení v sauně vylučujeme s potem i značné množství močoviny, mastných kyselin a kyseliny mléčné.
Saunování zlepšuje průchodnost dýchacích cest. Póry se při pocení otevírají a čistí, pleť se zkrášluje, ale pouze za předpokladu, že se nevynechává zchlazovací lázeň. Pokožka se rychleji obnovuje, je hebká na dotek a zpomaluje se proces stárnutí pleti.
Sauna má i podpůrný vliv při dietách. Sauna a pocení sice samy o sobě neznamenají žádný váhový úbytek - vypotíte totiž pouze vodu, kterou je nutné opět rychle doplnit. Ale právě pocení a intenzivní působení tepla napomáhají látkové výměně, což vaši dietu rozhodně podpoří a je tedy vhodným doplňkem k pohybovým aktivitám.
Důležitá upozornění:
Protože ne všichni jsou schopni snášet intenzivní zatížení, ke kterému v sauně dochází, je důležité přihlížet k našemu aktuálnímu zdravotnímu stavu. Ten, kdo vstupuje do sauny, musí být natolik zdráv, aby byl schopen bez problémů se adaptovat na zatížení centrálního nervového systému, zejména pak termoregulačního systému. Rychlý přesun cirkulující krve směrem k periferním orgánům může vyvolat ztrátu rovnováhy, hučení v uších nebo dokonce i poruchy vidění. Abychom se vyvarovali nahromadění krve v dolních končetinách, je dobré zaujmout polohu v leže nebo v sedě s nataženýma nohama. Je také třeba vyvarovat se prudkých změn polohy. Osoby trpící zvýšenou činností štítné žlázy nebo srdeční aritmií mohou do sauny jen se souhlasem lékaře. Ti, kteří trpí poruchami krevního oběhu, by se sauny měli vyvarovat. Saunovat se také mohou lidé s chronickou rýmou nebo chronickým katarem horních cest dýchacích. To ovšem neplatí pro případ akutních onemocnění horních cest dýchacích, kdy je sauna zakázána. Doporučuji nebrat zmíněná rizika na lehkou váhu. Jen při dodržování všech pravidel může být účinek a požitek ze saunování maximální.
verejne1.jpg(21 kb)
Pravidla saunování:
Než půjdem do sauny, je důležité si sebou vzít dostatečné množství tekutin, a to ve formě minerálek, ovocného čaje, džusů. Češi s oblibou konzumují náš proslulý zlatý mok.
Poslední jídlo by mělo být asi tři hodiny před saunováním, kvůli bránění tvorby potu.
Před saunováním se osprchujeme a osušíme.
Pobyt v potírně se doporučuje mezi 6 - 15 minutami. Důležité je se řídit vlastními pocity a dispozicemi.
Po opuštění potírny si dopřejeme několikaminutové ochlazení v předsíni, při kterém nesedíme, ale pohybujeme se. Poté přejdeme k osprchování vlažnou vodou s následným pozvolným ochlazováním, které začínáme od nohou, přes trup k rukám. A konečně následuje ponoření do bazénku se studenou vodou až po konečky vlasů. V Čechách je oblíbený postup, při kterém po opuštění potírny následuje okamžité osprchování studenou vodou, od nejvzdálenějších míst směrem k srdci, a poté hup do bazénu.
Pak následuje několikaminutový odpočinek.
Celý cyklus se opakuje 2 - 3 krát.
Nakonec by měla přijít fáze úplného zklidnění. K tomu je určena místnost s mírnou teplotou, vybavená lehátky. Většinou bývá označována jako odpočívárna. Ta slouží k navrácení frekvence srdečního tepu a krevního tlaku do normálu. Doba zde strávená může trvat 30 - 60 minut.
Tekutiny doplňujeme pravidelně mezi jednotlivými návštěvami potírny i v odpočívárně.
Masáže mezi jednotlivými potními cykly nejsou vhodné.
Rady pro zvětšení účinnosti a zpříjemnění saunování:
Éterické oleje patří mezi osvědčené recepty. Nejčastěji užívaný je výtažek z máty peprné, eukalyptu, borovice a jedle. Pár kapek nakapeme do láhve s vodou a pokropíme kamna v potírně. Nejenže tam olej vytvoří příjemnou atmosféru, ale má i řadu zdravotních účinků, zejména ve vztahu k horním cestám dýchacím.
Nezapomeňte na posvátnost sauny. Za starých dob se dbalo na řádné chování. Dle finského přísloví se každý musí chovat v sauně jako v kostele. Nemělo by se křičet nadávat, ulevovat si, apod. Finové taky nepoužívají saunu na sex.
Z praktického důvodu by jsme se měli saunovat nazí.
Lze použít i různých pomůcek pro lepší prokrvení a vyčištění pórů pokožky, jako jsou drbátka a kartáče různých tvarů a použitých materiálů.


Toliko trocha teorie a historie. Nezbývá než popřát "příjemné pocení".


Související články:

Hurá do posilovny ! - 1.díl - základní informace
Hurá do posilovny ! - 2.díl - strečink
Hurá do posilovny ! - 3.díl - cvičební programDatum: 03.12.2003   Autor: Fořt Svatopluk   Kategorie: Rady a nápady
Vytiskni článek
Informuj kamaráda o článku
Přidej vlastní názor
Slovník neznámých pojmů
lepší
Jak Vás článek zaujal?
1 2 3 4 5
průměrné hodnocení = 3
(celkem 6301 hodnocení)
horší
Diskuse k článku
 dotaz na saunování  Petra  18.10.2004 12:06:00 
 Re: dotaz na saunování Sváťa -Author  19.10.2004 21:28:00 
 trochu češtiny  badger  08.04.2005 9:44:00 
 Finska?  maXcabe  28.06.2005 13:06:00 
 Re: Finska? Milan   05.03.2009 17:15:00 
 Re: Finska? Milan   05.03.2009 17:15:00 
 
BAJK NEWS
   Zprávy a novinky
   Ze sportu
   Recenze a testy
   Rady a nápady
   Cestopisy
   Zábava
   Volná tvorba
   Trasy
   PR články
DOPORUČUJEME
   Bajkárna
   Bazar
   Blog
   Fotogalerie
   Download
   Závody
   Prodejci
   Odkazy
   Slovník
BAJK OSOBNĚ
   Kontakt
   Redakční team
   Reklama na Bajku
   Nabízíme práci
BAJK e-mailem
 
zapište svůj e-mail a nechte si zasílat pravidelně čerstvé zprávy z Bajk.cz
IKONKA PRO VÁS
SPŘÁTELENÉ WEBY
Bazar a inzerce - KupNet.cz
Jízdní kola, cyklistický obchod
Vyhlídkové lety balonem na Karlštejnsku
Jízdní kola Scott, cyklo e-shop
Aktuální recenze
Reelight SL100 Flash
S nástupem zimy a krátícími se dny jsem přemýšlel nad lepším osvětlením svého kola. Dilema nabíjení akumulátoru, anebo výměny baterií, jsem nakonec vyřešil úplně jinak, indukčními blikačkami Reelight SL100 Flash.
  všechny recenze


Stáhněte si z Bajku
Prazské schody 2005
Krátké video z Prasžských schodů. Náskok Hermidy před pronásledovateli....

(Pro přehrání potřebujete nainstalovaný   ostatní download

BAZAR aktuálně
10.04.2024 - poptávka
10.04.2024 - poptávka
10.03.2024 - poptávka
10.03.2024 - poptávka
04.02.2024 - poptávka
04.02.2024 - poptávka
26.12.2023 - poptávka
16.11.2023 - poptávka
16.11.2023 - poptávka
12.10.2023 - poptávka
   Copyright 2024 - Bajk.cz, design and programming by FRKAL