Bajk.cz home
  HLEDEJ     
podrobné vyhledávání  
Klikni a popovídej si s přáteli!

Najíždíme první jarní kilometry

Jaro máme tady a všichni nadšení cyklisté se již těší na své kolo. Mnozí se rozhodli zvýšit své cyklistické schopnosti a zúčastnit se alespoň několika maratónů či jiných závodů. Aby účast na závodech nebo i jen delších vyjížďkách byla úspěšná, je potřeba se řádně připravit.

Nejen překontrolovat a promazat po zimě své kolo, ale hlavně správně trénovat a zvýšit svou fyzickou kondici. Cyklistika je sport hlavně vytrvalostní. Proto je na začátku sezony potřeba trénovat hlavně vytrvalost, to znamená najezdit pokud možno co nejvíce kilometrů. Profíci již po několik měsíců najíždějí své objemy v teplých krajích, například na Malorce, ve Španělsku či někde u protinožců. Pro běžného amatéra jsou jarní kilometry v exotických krajích často jen nedostižným snem.

Máme-li dost dovolené, není potřeba utrácet těžké tisíce za zájezd do daleké ciziny. Stačí nastartovat auto a zajet k našim východním sousedům. Jižní Slovensko je vhodným místem pro najíždění jarních kilometrů. Oblast kolem Štúrova nebo v okolí lázní Dudince je cyklisty často vyhledávaným místem. Počasí je zde většinou stabilní a srážky menší než u nás. Rovněž profil krajiny je ideální pro jarní trénink. Rovinatá krajina s minimem kopečků a nepříliš silný automobilový provoz poskytují vhodné podmínky. Navíc až se odpoledne vrátíte ze švihu nabízí Štúrovo bazény s vodu o teplotě až 37°C. Unavené svaly se v termální vodě nádherně zregenerují a další den mohou znovu dostat zabrat. Lokalita je pro nás Čechy zajímavá i finančně, protože ceny za ubytování a stravu nejsou nijak vysoké. Další výhodou je minimální teplotní rozdíl, takže organizmus nezažívá po návratu domů šok vedoucí často k onemocnění.

Ve druhém březnovém týdnu najížděla své první kilometry i třicítka chlapců a děvčat ze severomoravského centra talentované mládeže. Zatímco na severu Moravy se ještě střídal déšť se sněhem, v okolí Štúrova sprchlo jen jeden den. Suché cesty a teploty o pár stupňů Celsia vyšší než na Moravě umožnily žákům, kadetům i juniorům najezdit za týden od 500 do 1000 kilometrů.


Jak by měl vypadat jarní trénink?
Je potřeba si uvědomit, že jarní kilometry slouží hlavně ke zvyšování vytrvalosti. Je vhodné raději jezdit v rovinaté krajině bez větších stoupání. Tělo si musí po zimě na kolo opět zvyknout, proto je potřeba jezdit lehčí převody, zapomenout raději na velký talíř a nejmenší pastorek. Vhodnější je vyšší frekvence šlapání při lehčím převodu. Trénink síly a výbušnosti si nechme až na pozdější dobu. Proto by měl být jarní trénink prováděn raději na silnici. Což by si měli uvědomit i vyznavači horské cyklistiky. Nemáme-li silniční kolo, stačí přezout svého bika do úzkých sliků.

Jak se obléci?
První jarní sluníčko často svádí k nevhodnému a nedostatečnému oblečení. Protože trénink se děje převážně na silnici a mnohdy v odpoledních hodinách, hrozí prochladnutí.

Zapomeňme ještě na kraťasy a dres s krátkými rukávy. Termo prádlo a zateplené čapáky i termo bunda jsou pořád ještě nutností. Jejich výběr je v obchodech veliký a poslouží vám i v zimě na běžkách.

Na hlavu patří helma a pod ní šátek nebo v chladnějších dnech čepice - kukla. Dnes je možné ve sportovních potřebách zakoupit čepice, které se dají bez obtíží dát pod helmu. Navíc jsou z materiálů, které udržují hlavu v teple, dobře odvádějí pot a odolávají větru. Věřte, že studený vítr hlavě nedělá dobře a nedostatečné zateplení může být prvním krokem k onemocnění. Nezapomeňte na brýle, které ochrání vaše oči.

Rukavice jsou samozřejmě nutností. Každý, kdo se vracel k večeru z vyjížďky se zmrzlými prsty asi ví proč.

Pokud nemáte zimní tretry, je potřeba si opatřit si návleky. Za pár set korun ochráníte chodidla před promrznutím.

Všimněte si oblečení děvčat chystajících se na vyjížďku. Zateplené termo oblečení, návleky na tretry (případně zimní tretry), dlouhé rukavice, pod helmou šátek, na oči brýle. Oblečení nikdy nepodceňujte!

Nenechejte se zmýlit zdánlivě vyššími teplotami během poledne. K večeru se teplota v tomto období většinou sníží dost výrazně. Dbejte, aby vaše tělo neprochladlo. Pokud si myslíte, že jste otužilí a že důkladné oblékaní je známkou změkčilosti, tak se velmi mýlíte. Je asi dost jedinců, kteří díky podobným názorům mají problémy s revmatickými klouby již v relativně nízkém věku.

Než vyjedete, nezapomeňte si vzít náhradní duši případně galusku a alespoň malou pumpu. Cesty jsou po zimně plné štěrku, ostrých kamínků a dalšího nepořádku, který způsobuje větší četnost defektů. Večer se stmívá ještě dost brzy, a proto by na kole neměla chybět blikačka. Vaše bezpečnost je přece prvořadá !!!Datum: 27.03.2003   Autor: Fojtík Rostislav   Kategorie: Rady a nápady
Vytiskni článek
Informuj kamaráda o článku
Přidej vlastní názor
Slovník neznámých pojmů
lepší
Jak Vás článek zaujal?
1 2 3 4 5
průměrné hodnocení = 3
(celkem 6886 hodnocení)
horší
Diskuse k článku
 
BAJK NEWS
   Zprávy a novinky
   Ze sportu
   Recenze a testy
   Rady a nápady
   Cestopisy
   Zábava
   Volná tvorba
   Trasy
   PR články
DOPORUČUJEME
   Bajkárna
   Bazar
   Blog
   Fotogalerie
   Download
   Závody
   Prodejci
   Odkazy
   Slovník
BAJK OSOBNĚ
   Kontakt
   Redakční team
   Reklama na Bajku
   Nabízíme práci
BAJK e-mailem
 
zapište svůj e-mail a nechte si zasílat pravidelně čerstvé zprávy z Bajk.cz
IKONKA PRO VÁS
SPŘÁTELENÉ WEBY
Bazar a inzerce - KupNet.cz
Jízdní kola, cyklistický obchod
Vyhlídkové lety balonem na Karlštejnsku
Jízdní kola Scott, cyklo e-shop
Aktuální recenze
Reelight SL100 Flash
S nástupem zimy a krátícími se dny jsem přemýšlel nad lepším osvětlením svého kola. Dilema nabíjení akumulátoru, anebo výměny baterií, jsem nakonec vyřešil úplně jinak, indukčními blikačkami Reelight SL100 Flash.
  všechny recenze


Stáhněte si z Bajku
Sjzez z Lysé hory
Vidoe ze sjezdu z Lysé hory po silnici.
  ostatní download

BAZAR aktuálně
10.04.2024 - poptávka
10.04.2024 - poptávka
10.03.2024 - poptávka
10.03.2024 - poptávka
04.02.2024 - poptávka
04.02.2024 - poptávka
26.12.2023 - poptávka
16.11.2023 - poptávka
16.11.2023 - poptávka
12.10.2023 - poptávka
   Copyright 2024 - Bajk.cz, design and programming by FRKAL