Bajk.cz home
  HLEDEJ     
podrobné vyhledávání  
Klikni a popovídej si s přáteli!

Kterou vidlici ???

Dnes bych Vám zase chtěl trochu vysvětlit to, jaké značky odpružených vidlic jsou na našem trhu. Minule jsme si povídali na téma systémů a zdvihů vidlic. Teď si něco povíme o konkrétních výrobcích odpružených vidlic.

Začneme od domácího:

Kangaroo:
Není to žádná hodně velká firma, s jejich vidlicemi se v obchodech setkáváme jen zřídka. Možná proto, že lidé Kangaroo vidlicím příliš nevěří. U Kangara holdují praktičnosti, to znamená, že vidlice sestavují tak, aby se dalo cokoliv vyměnit, aniž bychom museli dokupovat něco jiného. Všechno se dá rozebrat, a to doma! Bez servisu. Stačí si zapamatovat co a jak bylo, pomůže i manuál, ve kterém je to hezky popsané. Zničíte vnitřní nohu? Zavoláte do Prahy, objednáte si pouze trubku. U jiné vidlice by tato oprava stála majland, protože byste museli koupit i korunku se sloupkem. Vidlice jsou velice čistě zpracovány. Za pozornost stojí i maznice ze zadu vidlice. Jen mají jednu nevýhodu, tuhost - ta je velkým nepřítelem jednokorunkových šroubovaných vidlic. Na jejich mail jsem psal, odpověďi jsem se dočkal asi po více než měsíci. Na informace si prostě počkáte.

Marzocchi: Světová firma, kterou zná snad každý bajker. Jejich vidlice jsou nádherně masivní a dobře designované. V systému pružení holdují spíše vzduchu, samozřejmě u vidlic se zdvihem větším než 100mm najdeme pružinu. Každá jejich vidlice už postrádá prachovky, které nejsou u této firmy potřebné. Ve vidlicích najdeme otevřenou olejovou lázeň nebo olejovou patronu. Náhradní díly nejsou moc drahé, dá se to přežít. Olej není třeba měnit příliš často, jednou nebo dvakrát do roka, podle stylu jízdy. Vidlice je možno přestavět buď na pružinu/olej nebo na vzduch/olej.

Rock Shox: Velká americká firma. Produkují vidlice pro různé použití, od turistiky přes dual, až po sjezd. Pružinovky jsou známy svým jemným chodem. Objevily se už také vidlice vzduchové, použitím spíše pro XC, mají totiž tvrdší nástup zdvihu. Dualové modely se pyšní šíleně velkým spektrem změny zdvihu v rozmezí větším než velkém. Náhradní díly pěkně vyždímají peněženku. Značka se pyšní ultralehkými modely, ale jejich cena přesahuje 20 000 Kč.

Manitou: Také dost známá firma. Existují pouze odpůrci a milovníci značky. Podle názorů obyvatelstva má značka ještě co dohánět ohledně výdrže některých dílů. Většinou vyrábí vidlice velmi lehké v porovnání s jinými. Některé modely jsou velice zdařilé. Je možno dokoupit lock-out do některých modelů, potěší XC švihaře. U některých modelů se ještě setkáme s elastomery. Hodně jejich vidlic pruží a tlumí v jiné noze, což se může zdát, že tím konstrukce dost trpí, ale když už to tak dlouho funguje, tak proč ne. Ze zadu vidlice se nachází maznice. Některé vidlice nepostrádají měnitelný zdvih, pouhým otočením kolečkem vespod kluzáků.

FOX: Známý výrobce tlumičů se vrhnul do výroby odpružených vidlic také. Modely se jeví celkem nadějně, vyšší zdvihy a masivnost jim nejsou cizí. Zatím se toho o funkci moc neví, čas ukáže. V nabídce jsou i vzduchové modely. Ceny jsou na úrovni jiných značek. Design je dosti tmavý, prostý.

RST: Známá značka, v branži se pohybuje již pěkných pár let. Vidlice konstruují pro méně movité lidi, funkce taky podle toho vypadá. Hodně věcí je z plastu, náhradní díly na levnější vidlice prakticky neseženete. Dostaly se ke mně nehezké poznámky ohledně jejich konstrukce, která prý moc nevydrží. Uvidíme, co přinese čas.

Suntour: Tyto vidlice najdeme i na dražších bajcích, snad pro jejich funkci. Slyšel jsem mnoho chvály na jejich funkci a výdrž. Dražší modely se stávají být pořád větší konkurencí pro jiné značky. I tady ale platí pro levné vidlice nedostupnost náhradních dílů. Už i levnější modely disponují změnou zdvihu, cenová hladina kolem 4 000 Kč. I tato značka začíná vidět budoucnost v systému pružení vzduchu.

Ballistic: Ve světě odpružení dost nevýrazný soupeř. Vyrábí vidlice nižší třídy. Menší zdvihy, vhodné spíše pro turisty. V nabídce najdeme i dva sjezdové modely, které vypadají pěkně masivně.

Pace: Anglická kultovní značka. Nádherné zpracování i váha. Jsou známy svou máslovitostí zdvihu. Na českém trhu se s nimi nesetkáme příliš často. Všechnu tuto nádheru si pořídíte za více než 20 000 Kč.

Shock Works: Značka freeriderům a sjezdařům nabízí hodně masivní modely, které se neztratí na žádném bajku. Mají svou osobitou image. Pyšní se také vzduchovým modelem. Pořídíte si je ale poněkud dráž, nad 17 000 Kč.

Da Bomb: Tří modely, XC, dual, DH. Slovo Carbon se v názvu neobjevuje zbůhdarma, kluzáky jsou totiž z karbonu. Tmavý design naznačuje tvrdší použití. Přijatelná cenová hladina.

Rond Magura: Značka, která si udržuje své místo na trhu. Modely vypadají masivně. Ceny nejsou zase tak vysoké. V nabídce také najdeme vzduchový model. Design vypadá dobře, je trochu barevnější, ale to není na obtíž.


Slovníček:
Maznice
- Otvor ze zadu kluzáků, ke kterému se přitlačí speciální mazací pistole. Pro promazání není třeba rozebírat vidlici. Maznice jsou na obou stranách vidlice.
Máslovitost- Označení pro velice jemný chod.
XC švihař- Člověk, kterému je pohupování vidlice na obtíž. Má raději tvrdší vidlice.

To byl pohled do nitra některých značek, i to se někdy hodí při výběru. Snažil jsem se být objektivní, snad se žádný z výrobců neurazí.Datum: 11.06.2002   Autor: Hrtus Rostislav   Kategorie: Rady a nápady
Vytiskni článek
Informuj kamaráda o článku
Přidej vlastní názor
Slovník neznámých pojmů
lepší
Jak Vás článek zaujal?
1 2 3 4 5
průměrné hodnocení = 3
(celkem 6110 hodnocení)
horší
Diskuse k článku
 Připomínka  Psychlon  16.06.2002 21:20:00 
 Re: Připomínka Rostislav Hrtus  18.06.2002 19:23:00 
 Re: Připomínka Psychlon  20.06.2002 14:09:00 
 Re: Připomínka Rostislav Hrtus  20.06.2002 18:22:00 
 Re: Připomínka noname  06.03.2003 17:16:00 
 Marzocchi  Láďa  09.03.2003 19:46:00 
 In-Sync  Tono  26.08.2003 22:31:00 
 Re: In-Sync Nightman  15.09.2003 12:33:00 
 prachovky...  snooze  27.06.2004 15:01:00 
 Re: prachovky...   05.03.2007 15:38:00 
 
BAJK NEWS
   Zprávy a novinky
   Ze sportu
   Recenze a testy
   Rady a nápady
   Cestopisy
   Zábava
   Volná tvorba
   Trasy
   PR články
DOPORUČUJEME
   Bajkárna
   Bazar
   Blog
   Fotogalerie
   Download
   Závody
   Prodejci
   Odkazy
   Slovník
BAJK OSOBNĚ
   Kontakt
   Redakční team
   Reklama na Bajku
   Nabízíme práci
BAJK e-mailem
 
zapište svůj e-mail a nechte si zasílat pravidelně čerstvé zprávy z Bajk.cz
IKONKA PRO VÁS
SPŘÁTELENÉ WEBY
Bazar a inzerce - KupNet.cz
Jízdní kola, cyklistický obchod
Vyhlídkové lety balonem na Karlštejnsku
Jízdní kola Scott, cyklo e-shop
Aktuální recenze
Reelight SL100 Flash
S nástupem zimy a krátícími se dny jsem přemýšlel nad lepším osvětlením svého kola. Dilema nabíjení akumulátoru, anebo výměny baterií, jsem nakonec vyřešil úplně jinak, indukčními blikačkami Reelight SL100 Flash.
  všechny recenze


Stáhněte si z Bajku
Shimano - katalog funkcí a systémů
Nosná témata vývoje jsou “špičkové vlastnosti řazení” a “špičkové brzdné vlastnosti”.
  ostatní download

BAZAR aktuálně
10.08.2022 - poptávka
06.08.2022 - poptávka
07.07.2022 - poptávka
07.07.2022 - poptávka
04.07.2022 - poptávka
10.06.2022 - poptávka
08.06.2022 - poptávka
04.05.2022 - poptávka
27.04.2022 - poptávka
25.04.2022 - poptávka
   Copyright 2022 - Bajk.cz, design and programming by FRKAL