Bajk.cz home
  HLEDEJ     
podrobné vyhledávání  
Klikni a popovídej si s přáteli!

Rubema Trilobit Racing Pro 127

Proč vlastně vozit takové šlupičky bez vzorku? Proč ztrácet adhezi a zvětšovat riziko defektu? Pročtete následující článek, třeba vás přesvědčí, že se to občas vyplatí.

Kam s ním?

Závody za sucha v lehkém terénu, dlouhé maratóny s množstvím šotoliny a asfaltu, náročná cykloturistika, tam všude se hodí spíš než drapák, něco s dobře jedoucího s jemným vzorkem. Měli jsme možnost testovat víc než půl roku Rubena Trilobit Racing Pro 127 - plášť, který se právě pro takové použití přesně hodí. Velmi tvrdou konkurenci v závodním nasazeni je pro Trilobity slick od Schwalbe – Fast Fred ve verzi Race Guard, který cenově není daleko a vahou i vzorkem Rubenu odsouvá do pole poražených. Právě z tohoto důvodu si neodpustím časté porovnání vlastností obou plášťů.


Rubena Trilobit Racing Pro 127
Hmotnost: 510g
Šíře 1,9"
Skutečná šíře: 1,8"
Patka: kevlar
TPI: 127
Přibližná cena: 730,- CZK
 
Fast Fred Race Guard
Hmotnost: 445g
Šíře 2,0"
Skutečná šíře: 1,9"
Patka: kevlar
TPI: 67
Přibližná cena: 750,- CZK


Scénář první
30C ve stínu, týden nepršelo, víkendový závod na spadnutí. Prohlížím web pořadatele a ujišťuji se, že se bude jednat o klasickou chrťárnu na 60km s převýšením 750m, povrch z 85% šotolina 10% asfalt a 5% teren. Je rozhodnuto – nazouvám Trilobity. Neděle 11 hodin, prásk, je odstartováno. Vesele rozjíždíme tempo, 35 po rovinkách, 38 asfalt. Plaste jen sviští. Občasná zatáčka je při dobré stopě bez problému. Ve sjezdu musím lépe hledat stopu, ale neztrácím, jedu stale v kontaktu s ostatními. Prudký stoupák po kořenech s trochou kamení také bez problému. Sil je dost, takže v třetí třetině trati, kde už nejsou velké kopce, nastupuji v mírném stoupáčku. Chytá se mě ještě jeden borec a rozjíždíme únik do cíle. Celkem kudla, zvlášť když po tom leteckém dnu na začátku moc sil nezbývá, ale pláště jedou a je z toho bedna. Do cíle pak dojíždí několik známých z první skupinky kvůli defektu až pul hodiny po mně.Scénář druhy
Je krásně, azůro, ale na víkend nevypadá počasí nijak zvlášť. Nechávám nazuté Trilobity. Sobota 10h. Úvodní rozřazovák mě opět určuje pozici v první skupince. Asfalt střídá šotolinka a pak terén. Sem tam trocha bahna a mokrý kořen. Pláště na morku dost ustřelují, ale dá se to přežít. Dolekopcom je to horší, ale ztrácím maximálně 10m a to stíhám dojet. Zatáčky jsou hodně nejisté a volím tak pomalejší stopu. V druhé půlce se spouští déšť a pár sjezdíků se stává opravdu vypečenými. Neztrácím nijak výrazně, ale jedu opravdu na hraně a stoji mě dost sil držet si kontakt. Chuť, respektive tepy a síly ale nabírám na poslední šotolinové části, kde mi to jede o poznání lépe než ostatním. Dobře vím, že těsně před cílem je opět trocha terénu, a tak v jednom ze stoupání vyrážím a spolehlivě nechávám zbytek skupinky za zády…Jaké tedy jsou?
Předně jsou to pláště opravdu do sucha na šotolinu, kamenité cesty, asfalt a lehčí teren. V náročnějším terénu vás bude rychlá jízda stát víc sil a sedací partie a ruce dostanou solidně zabrat, nehledě na to, že pojedete dost na hraně, takže spíš hrozí pád. Na asfaltu a šotolině ale Rubeny opravdu velmi dobře jedou. V zatáčkách sedí velmi slušně, zázraky ovsem od slicku čekat nemůžete. Neubráním se srovnání s cenově velmi blízkým Fast Fredem od Schwalbe (2.0 Race Guard). Fred je sice lehčí a lépe drží v zatáčkách, ale je to za cenu výrazně tenčího běhounu a ostrých malých bočních výstupku, které se rádi trhají. Váha téměř o 200g dohromady na obou kolech Trilobity opět lehce deklasuje, ale to je daň za tlustý běhoun a tedy i odolnost proti defektům. Když mluvím o odolnosti proti defektům – za cca 2000km co jsem na Trilobitech najezdil, jsem mel defekt jen jeden, a to ještě snake, za což plášť rozhodně nemůže. Co je potřeba brát v potaz je malá šířka Ruben a s tím související potřeba foukat je na vysoký tlak, jinak totiž hrozí proražení.

Pro:
+odolnost proti defektům
+nízký valivý odpor
+zivotnost
+cena
Proti:
- hmotnost
- sirka (objem)
- chovani v zatackach


Fredy nebo Trilobity, to je otázka. Když Fredy, tak jedině s Race Guardem, protože light verze se snad dá píchnout snad i špatným pohledem. Pokud vám nezáleží na financích a za rok si můžete místo jednoho páru Trilobitů dovolit dvoje Fredy, pak je volba jasná. Každopádně Trilobity jsou rozumná volba na suché závody s "terénem" typu Kolo pro život, není potřeba se s nimi tolik krotit ve sjezdech a přece jen odolnost proti defektu bude vyšší.


Související články a zajímavé odkazy:

SPD Richey V4 PRO - recenze na Bajk.cz
SPD Richey V3 COMP - recenze na Bajk.cz
Rubena Charybdis Racing-Pro127 - recenze na Bajk.cz
Rubena Acris Silica - recenze na Bajk.cz
Další testy a recenze na Bajk.cz
Weightweenies - váhy komponentůDatum: 22.01.2007   Autor: Vitvar Tomáš - šéfredaktor   Kategorie: Recenze a testy
Vytiskni článek
Informuj kamaráda o článku
Přidej vlastní názor
Slovník neznámých pojmů
lepší
Jak Vás článek zaujal?
1 2 3 4 5
průměrné hodnocení = 3
(celkem 8726 hodnocení)
horší
Diskuse k článku
 pekne  jirik123  07.03.2007 0:07:00 
 
BAJK NEWS
   Zprávy a novinky
   Ze sportu
   Recenze a testy
   Rady a nápady
   Cestopisy
   Zábava
   Volná tvorba
   Trasy
   PR články
DOPORUČUJEME
   Bajkárna
   Bazar
   Blog
   Fotogalerie
   Download
   Závody
   Prodejci
   Odkazy
   Slovník
BAJK OSOBNĚ
   Kontakt
   Redakční team
   Reklama na Bajku
   Nabízíme práci
BAJK e-mailem
 
zapište svůj e-mail a nechte si zasílat pravidelně čerstvé zprávy z Bajk.cz
IKONKA PRO VÁS
SPŘÁTELENÉ WEBY
Bazar a inzerce - KupNet.cz
Jízdní kola, cyklistický obchod
Vyhlídkové lety balonem na Karlštejnsku
Jízdní kola Scott, cyklo e-shop
Aktuální recenze
Reelight SL100 Flash
S nástupem zimy a krátícími se dny jsem přemýšlel nad lepším osvětlením svého kola. Dilema nabíjení akumulátoru, anebo výměny baterií, jsem nakonec vyřešil úplně jinak, indukčními blikačkami Reelight SL100 Flash.
  všechny recenze


Stáhněte si z Bajku
Hezká podzimní...
Pěkná podzimní tapetka na plochu.
  ostatní download

BAZAR aktuálně
18.07.2024 - poptávka
18.07.2024 - poptávka
15.06.2024 - poptávka
14.06.2024 - poptávka
14.06.2024 - poptávka
14.06.2024 - poptávka
13.06.2024 - poptávka
13.06.2024 - poptávka
12.06.2024 - poptávka
11.06.2024 - poptávka
   Copyright 2024 - Bajk.cz, design and programming by FRKAL