Bajk.cz home
  HLEDEJ     
podrobné vyhledávání  
Klikni a popovídej si s přáteli!

Olomouc - Praděd - Olomouc za jeden den

Co se dá stihnout za jeden den? Přesně to co je v názvu článku...

1. Úvod:
Praděd, nejvyšší horu Jeseníků a Moravy obecně, dělí od Olomouce přibližně 80 km. Přestože se tato vzdálenost (160 km tam a zpět) může na první pohled zdát poměrně velká, při troše tréninku a dobře vybaveném kole se to za jeden den dá zvládnout. Můj návrh je určen hlavně silničářům a majitelům cestovních treků, ale, jak dokázal kamošův soused, dá se bez problémů zvládnout i na horském kole. Většina trasy je vedena po asfaltkách 2. třídy se slušným povrchem, na některých úsecích se povrch zhoršuje, ale dá se to projet. Já osobně to jezdím na silničce a s "vyklepaným zadkem" jsem se moc nesetkal.
Pokud se nechcete moc honit, počítejte, že vám tato cesta zabere přibližně 13 hodin, včetně delší zastávky na Pradědu a několika menších po cestě. Prý se to dá ujet i za 9 hodin, ale bez přestávek. Já osobně tuto trasu jezdím pravidelně od roku 2000 a zatím mě neomrzela. Z mého pohledu je příjemně vyvážená. Po cestě "tam" vás čeká pár dlouhých kopců, na kterých si dáte do těla, jeden 14% zabiják o délce 9 km (Praděd). Po cestě zpět potom hodně táhlých dlouhých sjezdů. Existuje několik alternativ této trasy: buďto můžete jet přímo z Olomouce (zelená s modrou odbočkou), nebo, pokud se necítíte dostatečně v kondici (nebo si vezmete přítelkyni či manželku :-) ), tak vláčkem do Bruntálu a z Bruntálu potom přes Staré město na Praděd a zpět na kole (ušetříte asi 60 km; žlutá).

Mapky najdete na adrese http://doomhammer.chytrak.cz/index.html

Poznámka: fotky jsou mix z mého archivu, rok 2003 a 2004

2. Itinerář
(poznámka: vzdálenosti jsem měřil v programu InfoMapa 9 a jsou pouze orientační)2.1 - Olomouc, Sovinec, Rýmařov, Praděd (69 km)
Na tuhle cestu je nejlepší vyrazit kolem šesté až sedmé ráno, abyste roviny Hané překonali, dokud je chládek a ještě nepraží sluníčko.

2.1.1 Olomouc - Chomoutov (5,2 nebo 7,7 km)
První kousek, pěkně na rozjezd. Žádné kopečky, jenom příjemná rovinka. Existují dvě alternativy, jak se do Chomoutova dostat. Buďto přes Lazce po pěkné asfaltce, nebo přes Řepčín, kolem "Poděbrad" a přes Horku. Tahle možnost je o něco delší a navíc, segment Horka - Chomoutov vede po poměrně rozbité cestě. Já osobně preferuji "Lazeckou" možnost.

2.1.2 Chomoutov - Štěpánov (Liboš) (6 km)
Z Chomoutova pokračujete dál do Štěpánova po krásné, rovné a hladké cestě. Prozatím jste ještě plní síly :-) a tak vás nic nemůže zastavit. Jenom nezapomeňte odbočit na Štěpánov na první velké křižovatce, levá cesta vede na Pňovice (sice byste tudy mohli taky pokračovat, ale je to zbytečná zajížďka a měli byste šetřit síly, v kopcích se to bude hodit :-)). Před Štěpánovem čeká nadjezd nad železniční tratí a v podstatě první kopeček. Štěpánovem projedete do Liboše, u kina zabočíte doprava a dáte se jednosměrkou. Po pár metrech dojedete na most, který tvoří hranici obou vesnic.

2.1.3 Liboš - Hnojice (3,4 km)
V Liboši vás čeká první horší povrch. Cesta vede po poměrně rozbité silnici 3. třídy. Auto tu naštěstí projede jednou za hodinu, takže při troše opatrnosti se můžete držet při středu silnice. Při rychlosti kolem 27 km/h je povrch cesty poměrně snesitelný, ale pozor na občasné díry.

2.1.4 Hnojice - Mladějovice (4,5 km)
Z Hnojic se dáte do Mladějovic. Cesta vede opět po horší silnici třetí třídy, takže pozor na díry. Místy, hlavně v pravoúhlé zatáčce cca 500 m od Hnojic, je povrch cesty posypán pískem, takže pozor na podklouznutí. Přibližně na polovině tohoto úseku čeká místo, ve kterém je povrch cesty hodně rozbitý a plný špatně zalátaných děr. Toto místo se nachází kousek od JZD Mladějovice a radím ho projet opravdu hodně opatrně. Po cestě do Mladějovic si můžete všimnout, jak se vzdálený Nízký Jeseník a jeho vrchol Velká Roudná začíná přibližovat. Pokud si s sebou vezete fotoaparát, poradím vám,že z těchto míst se Nízký Jeseník moc dobře fotí. V Mladějovicích se vyhrabete na menší kopeček a hurá do Komárova.

2.1.5 Mladějovice - Komárov (1,8 km)
Ani se to nezdá, ale první čtvrtinu máte za sebou. Z Olomouce do Komárova je to asi 25 km. Pokud máte chuť, v Komárově na křižovatce, kde budete odbočovat doleva na Paseku, je hospoda, kde se můžete stavit na něco dobrého.

2.1.6 Komárov - Paseka (4 km)
Kousek za Komárovem na vás čeká první větší kopec. Je vysoký asi 330 metrů a vyjíždí se docela dobře. Já osobně ho vyjíždím raději pomalu, na Praděd je ještě daleko. Ještě do roku 2004 byl povrch cesty v těchto místech docela rozbitý, ale v roce 2004 dostal kopec nový koberec. V Komárově se napojíte na relativně frekventovanou cestu, takže opatrně. Jakmile sjedete Komárovský kopec, čeká vás asi 3,5 km cesta, která má profil hodně široké obrácené stříšky - první polovina vede mírně z kopce, druhá zase mírně do kopce. Povrch je tvořen hrubším asfaltem, ale proti předchozím úsekům je podstatně lepší. V Pasece vás čeká rozhodnutí, kudy dál. Na výběr máte dvě možnosti: přes Sovinec a přes Dlouhou Loučku. Cesta přes Sovinec vede poměrně kopcovitou krajinou, ale je zábavnější, Dlouhá Loučka nabízí mírný táhlý kopec, ale na druhou stranu je zdlouhavější. Já osobně volím raději alternativu Sovinec a Loučku si nechám na zpáteční cestu. Proto se budu držet "zelené" cesty a "modrou" odbočku si nechám na později.

2.1.7 Paseka - Sovinec (5,3 km)
Pokračujete dál po cestě, kterou jste přijeli z Komárova (pokud chcete jet přes Loučku, na křižovatce na začátku Paseky se dejte doleva). Připravte se ale na to, že vás čekají kopce, kterých se už nezbavíte. Paseka je ještě v pohodě, až na jejím konci vás čeká první ostrý výstup vedoucí kolem pasecké léčebny. Za léčebnou si můžete chvíli odpočinout, kopce pokračují dál až za Sovinec.

2.1.8 Sovinec - Křížov - Stránské (8,2 km)
Pokud jste se "vyhrabali" na Sovinec, máte v podstatě na chvíli vystaráno. První "zkouška ohněm" je za vámi. Na Sovinci si dejte přestávku, nožky si ji zaslouží. Ale ne moc dlouho, ať neztuhnete, čeká vás 8 km "velbloudů" Když jsem jel Praděd poprvé, na Sovinci mě potkala pěkná "krizovka" a u hradu jsem se chtěl otočit a vrátit se domů. Naštěstí stačila trocha odpočinku a jelo se dál. Pokud se v tomto místě dostanete taky do krize, tak se nevzdávejte. V podstatě jste už v půlce :-). Odměnou za vynaloženou námahu je ale cesta lesem a příjemný chládek. A taky celkem dobrá silnice. Cestou nikam nezahýbejte, pořád se držte směrem na Rýmařov.

2.1.9 Stránské - Rýmařov (5,5 km)
Za vesnicí Stránské čeká malá odměna za námahu na předchozích velbloudech - první větší "skopec". Pozor, po cestě narazíte na docela frekventovanou křižovatku. V Rýmařově si můžete dát přestávku, nohy to po tomto kopcovitém úseku určitě uvítají. A tady (nebo v Malé Morávce) si můžete doplnit zásoby.

2.1.10 Rýmařov - Dolní Moravice (5,8 km)
V Rýmařově se napojíte na docela frekventovanou silnici 2. třídy (č. 445). Nejdřív pojedete chvíli z kopce, potom do kopce a v konečné fázi zase z kopce. Povrch silnice je hladký a dobrý, takže se můžete pěkně rozjet. A v Dolní Moravici nezapomeňte odbočit doleva na Malou Morávku.

2.1.11 Dolní Moravice - Malá Morávka (4.8 km)
Ani jsme si toho nevšimli :-) a z Nízkého Jeseníku jsme se dostali do Jeseníku Hrubého. Z Moravice vede do Morávky pěkná silnice, jenom občas mírně popraskaná, ale nic hrozného. Cesta je pořád mírně do kopce, ale jede se tu příjemně a dá se tu jet i docela rychle.

2.1.12 Malá Morávka - Hvězda (5,7 km)
Pokud jste se nezastavili v obchodě v Rýmařově, můžete to napravit zde. Já osobně se tady zastavuju v takové malé "sámošce" a nakoupím si tu vodu. Tady je taky poslední místo na odpočinek před finálními kopci. Morávka je hodně, ale opravdu HODNĚ dlouhá vesnice, která se klikatí podél silnice. Je tu poměrně silný provoz, jak aut, tak i pěších, takže opatrně. Zpočátku mírný kopec se postupně stává víc a víc příkrým. Poslední kilometr před Hvězdou stojí za to :-). Cesta vede krásným hustým lesem, kde je příjemný chládek.2.1.13 Hvězda - Ovčárna (5,1 km)
Hvězda je parkoviště a velké rozcestí pod Pradědem. Odsud můžete pokračovat dál nahoru, podívat se do 2 km vzdálené Karlovy Studánky a nebo se vydat do Bruntálu. My budeme pokračovat dál na Praděd. Hladovci se můžou zastavit v bufetu (pozor na vysokohorskou přirážku, ceny jsou zde daleko vyšší než v Morávce), unavení se můžou projít před finálním segmentem. Čeká nás asi 9 km dlouhý výstup na 1492 metrů vysoký Praděd. Ještě donedávna byla cesta na Praděd nepříjemně rozbitá, ale v roce, tuším, 2003 se dočkala nového povrchu. Před závorou střežící cestu nahoru vás přátelsky vítá cedule 14% a musím říct, že moc nekecá.Cesta na Praděd je poměrně zdlouhavá a mírně protivná, naštěstí ale vede krásným lesem a tak je pořád na co koukat. Díky zákazu vjezdu vás nebude otravovat moc aut, ale pozor na autobusy kyvadlové dopravy a na šílence :-) sjíždějící dolů, z Pradědu to krásně "valí". Jeden známý popsal výstup na Praděd takto: "furt jedu nahoru, furt samá zatáčka, furt čekám, že za zatáčkou už bude konec a ono furt nic" :-). V poslední čtvrtině cesty se clona lesa otevře a odhalí pohled na Praděd a jeho věž. Pěkná vyhlídka.2.1.14 Ovčárna - Praděd (3,6 km)Ve zdraví jsme dojeli na Ovčárnu. Na chvíli dáme pauzu, pivaři si můžou dát "jedno" v některé z horských chat, ale pozor, aby vám někdo neočesal "bejka". Po pauzičce vás čeká poslední a nejprudší segment. Les už ustoupil kosodřevinám a taky se ochladilo. Pokud jste tak už neučinili, raději se oblečte :-). Betonová silnice se vine kolem hory v jednom velikém závitu. Z každého místa máte výhled na okolní Jeseníky a věřte, že tenhle pohled za námahu spojenou s výstupem stojí. Mě osobně se líbí pohled na Petrovy kameny - obdivuju kontrast černé skály na zelené trávě.Poslední kilometr cesty je opravdu náročný. Ale je poslední, tak už ho překonáte, ne? :-).

A než se nadějete, jste na konci naší cesty. Pokořili jste Praděd. Uděláte si triumfální kolečko kolem věže vysílače a pak se můžete kochat pohledem na okolí. Stojí za to.2.2 Praděd - Ondřejov - Dlouhá Loučka - Olomouc (75 km)
Úspěšně jste se dopravili na Praděd, teď vás čeká cesta zpět. Z mého pohledu je příjemnější než cesta tam. Jak by taky ne, čekají vás krásné sjezdy. Až na výjimky už nebudu uvádět vzdálenosti, cesta zpět je totožná s cestou na Praděd, až na kromě kousku značeného na mapce modře.

2.2.1 Praděd - Ovčárna
Odpočatí a silní se můžete vydat domů. Na sjezdu z Pradědu opatrně, v tomto úseku se pohybuje spousta pěších. Raději se držte zpátky a moc to nepouštějte, hodně nebezpečné jsou pobíhající děti. Kopec je zde hodně prudký a pokud nebrzdíte, velice rychle zrychlíte na 50 km/h a víc.

2.2.2 Ovčárna - Hvězda
I na tomto úseku vás gravitace přesvědčuje o tom, že funguje :-). Pokud si nehlídáte brzdy, velice rychle překročíte padesátku. Tato pasáž je hodně náročná na soustředění a já osobně z ní mám trochu strach.

2.2.3 Hvězda - Malá Morávka
Z chladného Pradědu sjíždíme do teplejších končin. Hvězda je lesy chráněná před studeným větrem a pokud svítí sluníčko, dá se tady pěkně prohřát na trávníku :-). Tento úsek je první z trojice příjemně rychlých segmentů celé trasy. Pokud se rádi opíráte do pedálů i po cestě z kopce a pokud máte rádi rychlost (jako já), tyto úseky jsou pro vás optimální. Kolo sice nezrychluje tak ochotně jako při sešupu z Pradědu, ale na druhé straně je tento úsek bezpečnější. Nemusíte si tolik hlídat brzdy a můžete si víc užívat rychlost. Překročení 60 km/h zde není problém, stejně jako udržení 45 km/h po celou dobu tohoto úseku. Po cestě najdete jenom pár zatáček, kde byste museli brzdit. A pokud jste hrdým majitelem převodu 53 - 11, tak tady si ho dosyta užijete. Povrch neskrývá žádné velké nástrahy, jenom na pár místech je popraskaný trochu hlubšími prasklinami.

2.2.4 Malá Morávka - Dolní Moravice
Opět se můžete zastavit v samoobsluze pro nějaké pití, domů je zatím daleko. V Morávce se znatelně otepluje. Zatímco na Pradědu potkáte spíš chladno, po sjezdu sem se hodně oteplí a už se hodí sundat si i větrovku. Po nákupu opět osedláte své "bejky" :-) a můžete se vydat na druhý za tří rychlých segmentů. Cesta vede neustále mírně z kopce, bez problémů udržíte 45 km/h a na konci tohoto úseku se vám před křižovatkou nebude chtít brzdit. Povrch je zde stejně kvalitní jako na předchozím úseku.

2.2.5 Dolní Moravice - Rýmařov
Na křižovatce v Moravici se dejte doprava směrem na Rýmařov. Čeká vás mírný kopeček a za ním rovinka. Krásně hladký asfalt. I zde se dá poměrně dobře letět. Asi kilometr před Rýmařovem čeká další mírný kopeček.

2.2.6 Rýmařov - Ondřejov (2,1 km)
Protáhnete se Rýmařovem a na jeho konci vás čeká prudší kopec. Sjížděli jste ho po cestě na Praděd. Nic hrozného, ale trochu potrápí. Za ním čeká sjezd dolů a na jeho konci křižovatka. Na ní se dejte doprava (tím se napojíte na "modrou" trasu), jinak pojedete na Stránské a přes Sovinec. Vyšlapete si menší kopec do Ondřejova a jste na začátku třetího skvělého sjezdu.

2.2.7 Ondřejov - Valšovský důl - Dlouhá Loučka (13,2 km)
Na začátku tohoto segmentu čeká 12% kopec. Raději ho sjíždějte opatrně, je tu dost rozbitá cesta. Svah se postupně narovnává, ale cesta vám neustále umožňuje držet vysokou rychlost. Počátečních 60 km/h postupně klesá na 45 a v druhé části tohoto úseku se dá bez problému jet kolem 40 km/h. Znova opakuji, je zde celkem špatná cesta, tak pozor na díry. A taky na auta. Těch tu sice nejezdí moc, ale silnice je tu úzká. Já tento úsek (pojedete kolem říčky Oslavy) považuji za svůj nejoblíbenější. Celou dobu se pohybujete mezi stromy a loukami, zelenou si opravdu užijete.

2.2.8 Dlouhá Loučka - Paseka (3,7km)
Zde vás čeká poměrně hrubý povrch úzké asfaltky. Já osobně tenhle úsek moc rád nemám. Při vjezdu do Dlouhé Loučky opustíte chladnější Jeseníky a vjedete na horkou Hanou. Opravdu je to znát, teplotní předěl je nepřehlédnutelný :-). V Pasece se napojíte na hlavní, "zelenou" trasu.

2.2.9 Zbytek cesty :-) (Paseka, Komárov, Mladějovice, Hnojice, Liboš, Štěpánov, Chomoutov, Olomouc)
Zbytek cesty trochu odfláknu :-), protoľe jsme si ho popsali po cestě tam. Jediným překvapením zde je Komárovský kopec, poslední větší výstup na cestě. Tuto část už asi pojedete po tmě, tak pozor - velice rádi tu jezdí neosvětlení cyklisté z vesnic.

2.3 Bruntál - Malá Morávka (13 km)
Pokud se vám nechce jet z Olomouce nebo se na kopcovitou první část cesty necítíte, můžete se svézt vlakem z Olomouce až do Bruntálu.České Dráhy vyšly vstříc cyklistům a od 9.4 do 28.9. nasadily na trasu "Olomouc - Hlubočky - Domašov nad Bystřicí - Moravský Beroun - Valšov - Bruntál - Opava" vláček s možností přepravy jízdních kol. V praxi to znamená, že ve vlaku je zařazen vagón s odmontovanými sedadly na jedné straně, do kterého si můžete naskládat své miláčky a po cestě si je můžete hlídat. Vlak je značen jako R821 (je to obyčejný motoráček, akorát že nezastavuje u každé vrby :-)), odjíždí v 7:50 z olomouckého Hlavního nádraží a v Bruntálu jste v 9:07 (data jsou z roku 2004 a je možné, že se změnila)).

Vymotání se z Bruntálu je kapitola sama pro sebe :-), mě se tu povedlo ztratit se, když jsem místo na Jeseník jel na Krnov. Chybami se člověk učí a ten ztracený kilometr zas nebyl tak šílený. Postavíte se zády k nádraží a dáte se doprava. Dojedete na křižovatku s ulicí V aleji a dáte se doleva. A na velké křižovatce opět doleva. Jste na Nádražní ulici. Tu budete sledovat až k mostu, za ním se dáte doprava. Držte se směrovek na Jeseník. Pořád po hlavní, ulice Dukelská. U školy odbočíte doprava a na ulici Jesenickou. Mezitím vás bude čekat jeden kopeček a poměrně velký provoz, takže opatrně. Po jesenické dorazíte až na křižovatku tvaru "V". zde se dáte pravou větví, opět směrem na Jeseník. Vyškrábete se na mírný táhlý kopec, za chvíli opustíte Bruntál a čeká vás sjezd do Starého města. Ve Starém Městě odbočíte směrem na Karlovu Studánku a Malou Morávku. Celou cestu vás bude provázet příjemný asfalt.

2.3.2 Staré Město - Nová Véska - Stará Rudná (3,8 km)
Ze Starého Města plynule přejdete do Nové Vésky. Tady nemáte kam odbočit. Na konci Vésky se postupně zhorší kvalita povrchu z hladkého na poměrně hrubý asfalt. Ale nic, co by dělalo problémy. Za Novou Véskou se vyhrabete do kopečka a čeká vás sjezd dolů do Staré Rudné.

2.3.3 Stará Rudná - Rudná pod Pradědem - Nová Rudná (4 km)
Ve Staré Rudné nastupují pořádné kopce. Koneckonců, jsme v Jeseníkách. A kopce se vás budou držet až na Praděd :-). Dolů a nahoru, dolů a nahoru, prostě velbloudy. Jedinci se slabší kondicí dostanou zabrat, ale dá se to zvládnout. A když už se vyhrabete na poslední kopec, je na něm cedulka Rudná pod Pradědem, máte vyhráno.2.3.4 Nová Rudná - Malá Morávka (2,5 km) Gratuluji, na chvíli máte pokoj od kopců. Když se vyhrabete na poslední kopec (má 731 m), čeká vás dlouhý sjezd do Morávky. V roce 2004 dostal nový koberec, takže se tam parádně jede. Než se nadějete, jste v Morávce, kde se napojíte na "zelenou" trasu a hurá na Praděd. Zpátky se můžete vrátit podle návodu 2.2 nebo zpět do Bruntálu, ale trasa Praděd Olomouc je perfektní.


3. Závěr
Pokud se rozhodnete vydat se na tuhle dlouhou a krásnou cestu, přeju vám šťastnou cestu a příjemné zážitky. Rozhodně si nezapomeňte následující:

Foťák, po cestě se najde spousta míst na focení.
Nýtovač řetězu a záložní články. Mě osobně se na Pradědu po špatném zařazení povedlo zlomit řetěz a nýtovač se tenkrát moc hodil :-)
Větrovku. Na Pradědu je docela chladno, často tam fouká studený vítr a já osobně jsem tam víc jak 20°C nezažil.
Přilbu: to taky nemusím komentovat, že ne…
Něco na jídlo, po cestě vyhládne a zásoba müsli tyčinek přijde vhod.
A pochopitelně, dobrou náladu.


Hodně štěstí na cestě a krásné zážitky přeje DoomHammer :-)Datum: 08.03.2005   Autor: Bokůvka Martin   Kategorie: Trasy
Vytiskni článek
Informuj kamaráda o článku
Přidej vlastní názor
Slovník neznámých pojmů
lepší
Jak Vás článek zaujal?
1 2 3 4 5
průměrné hodnocení = 3
(celkem 7141 hodnocení)
horší
Diskuse k článku
 mapky  DoomHammer  09.03.2005 7:21:00 
 Jinudy  Petr  09.03.2005 16:04:00 
 Re: Jinudy DoomHammer  11.03.2005 7:37:00 
 Z Hvězdy až nahoru.  David  19.03.2005 20:11:00 
 Praděd  DyEm  21.03.2005 15:14:00 
 Super trasy  TheFly  24.03.2005 22:50:00 
 Re: Super trasy Leon  29.08.2005 17:53:00 
 Re: Super trasy DoomHammer  30.08.2005 10:08:00 
 cesta na Praděd  tom  07.08.2005 11:24:00 
 
BAJK NEWS
   Zprávy a novinky
   Ze sportu
   Recenze a testy
   Rady a nápady
   Cestopisy
   Zábava
   Volná tvorba
   Trasy
   PR články
DOPORUČUJEME
   Bajkárna
   Bazar
   Blog
   Fotogalerie
   Download
   Závody
   Prodejci
   Odkazy
   Slovník
BAJK OSOBNĚ
   Kontakt
   Redakční team
   Reklama na Bajku
   Nabízíme práci
BAJK e-mailem
 
zapište svůj e-mail a nechte si zasílat pravidelně čerstvé zprávy z Bajk.cz
IKONKA PRO VÁS
SPŘÁTELENÉ WEBY
Bazar a inzerce - KupNet.cz
Jízdní kola, cyklistický obchod
Vyhlídkové lety balonem na Karlštejnsku
Jízdní kola Scott, cyklo e-shop
Aktuální recenze
Reelight SL100 Flash
S nástupem zimy a krátícími se dny jsem přemýšlel nad lepším osvětlením svého kola. Dilema nabíjení akumulátoru, anebo výměny baterií, jsem nakonec vyřešil úplně jinak, indukčními blikačkami Reelight SL100 Flash.
  všechny recenze


Stáhněte si z Bajku
Hezká podzimní...
Pěkná podzimní tapetka na plochu.
  ostatní download

BAZAR aktuálně
25.03.2023 - nabídka
fort black 180cm
25.03.2023 - nabídka
fort black
25.03.2023 - nabídka
fort black 180cm
25.03.2023 - nabídka
fort black 180cm
25.03.2023 - nabídka
fort black
12.03.2023 - poptávka
11.03.2023 - poptávka
29.01.2023 - poptávka
28.01.2023 - poptávka
24.11.2022 - poptávka
   Copyright 2023 - Bajk.cz, design and programming by FRKAL