Bajk.cz home
  HLEDEJ     
podrobné vyhledávání  
Klikni a popovídej si s přáteli!

Alpami pozpátku - 2. Konečně kopečky

Konečně kopečky a hlavně můj oblíbený průsmyk Solk pass. Ve znamení krásného počasí dále do Alp.

ODO 424, MAX 66,0, RT 8H49:34, DST 162,6
kdesi před Pyrn Passem >> Pyrn Pass >> Liezen >> Solkpass >> Murrau >> Tamsweg >> St. Michael

Probouzím se asi v 6, je mi docela zima, ale ještě jedna vrstva oblečení to spraví. Chvíli se válím ve stanu a nakonec, asi v 7, se rozhoduji vyrazit. K snídani ještě baštím nějaké tyčinky a džus. Balím mokrý stan a trávou plnou ledové rosy se brodím k silnici. Říkal jsem si, že jsem asi jediný blázen co vstává takhle brzo, ale majitel statku až je taky vzhůru a ještě s jedním chlapíkem na protější louce nakládají na náklaďák dřevo. Zdravíme se a já přehazuji na lehčí převod a zahřívám se prvním stoupákem. V následujícím klesání pěkně mrznu a také se nořím do mlhy husté jako mlíko, která je navíc pěkně nacucaná vodou. Sundávám brýle, protože se mi zamlžují. Vlastně se mi voda sráží i na helmě a skapává na řidítka a stejně je na tom celé kolo. Obočí a řasy mám plné vody, která mi v nejnevhodnějších chvílích kape do očí.Silnice je jako vymetená, nikde nikdo a jen cestáři mi zpestřují jízdu k Pyrnpassu, který je prvním a taky nejlehčím z průsmyků, které mě čekají. Stoupák je to opravdu snadný a řekl bych, že z téhle strany obzvlášť. Ještě předtím ale projíždím městečkem Spital, které jsem minulý rok doslova prolétl v 50km/h. Po pár serpentinách jsem nahoře, kde ani nefotím, protože vlastně není co, nahoře prakticky nic není, vyrážím "vzhůru dolů". Sjezd do Spittalu je trochu schizofrenie mezi rychlou jízdou a zimou. Nakonec vítězí to první a do Liezenu dojíždím pěkně promrzlý. Cestou dolů jsem zjistil, že s takhle naloženým bikem nejsou vracečky žádný med, k čemuž zřejmě přispívají i zúžená řidítka.

Liezen mě se mi nikdy zvlášť nelíbil, ale ty kopce kolem už stojí celkem za to. Jedu kus po frekventované a dost úzké silnici, takže moc času na kochačku okolím nezbývá. Za chvíli ale odbočuji na cestu vedoucí k Solkpassu, takže provoz je zas jen minimální. Rovinka, mírný větřík v zádech, prázdná silnice. V údolí se schovává sportovní letiště, takže mám o zábavu postaráno, sleduji v závěsu startující kluzáky a celkem dost odvážné kousky pilotů motoráků.Ve vesničce Stein končí rovinka a začíná pozvolné stoupání k Solkpassu. Po paměti odbočuji na správnou silničku a začínám pomalu ale jistě stoupat. Chvílemi jedu do pěkného krpálu, ale vím, že od hráze přehrady je to zase mírnější, takže tenhle kousek mi uteče jako voda. V dálce je už vidět konec údolí, což mě ale moc nevzrušuje, protože průsmyk se stejně schovává na pravé straně, takže odsud ještě vidět není. Konečně dojíždím k přehradě a v následující vesnici si pak dávám oběd. Sedím na kládách u silnice, baštím kus chleba a vyhřívám se na sluníčku, které opět pěkně smaží. Mám už lehce spálený krk, tak uvidím jak budu vypadat večer. Krém na opalování jsem si samozřejmě nevzal, protože jsem počítal spíš s tím, že budu mrznout, než že pojedu celý den v kraťasech a moirovém triku. Dost bylo lenošení, vyrážím dál.Pred polednem jsem nahoře, kde fouká neuvěřitelný vítr (stejně jako minulý rok, ale letos je alespoň teplo), takže si oblékám bundu a pomalu sjíždím dolů. Pomalu proto, že se po silnici toulají krávy, což rozhodně na klidu ve sjezdu nepřidá. Krátké rovinky, kde nabírám rychlost přes 60km/h, střídají vracečky, kde dobržduji až na poctivých 20. Kvůli častému brždění a příliš krátkým rychlým úsekům mám strach, že propálím duše od ráfků, takže pro jistotu koupu za jízdy kola až po ráfky v strouze u silnice. Naštěstí je prudké klesání se zatáčkami jen několik kilometrů a dál už se to dá pěkně rozjet, krav také ubylo :-). Silnice je sice mizerná, přesto se ale kodrcám přes 60km/h a do zatáček ani nezpomaluji. Sjezd pokračuje ještě asi 6km ve velkém stylu. Závěrečná pasáž s zatáčkou před hřbitovem je mi dobře známá, protože tady jsem si už minule při jízdě v opačném gardu říkal, že dolů by to bylo fajn, je jen potřeba si dát dolů pozor, aby člověk neskončil v téhle poslední zatáčce na hřbitově, doslova i obrazně.Napojuji se na silnici do Murrau, kde jsem díky stále klesajícímu profilu za chvilku. Tady se odbočuji na celkem frekventovanou silnici směřující do Tamswegu, která se dost nepříjemně vlní nahoru a dolu. Zjišťuji, že už nemám žádnou vodu, taže se zastavuji u jednoho baráčku pro plnou nádrž.

Další měšto v pořadí je Muhr u říčky Mur, kterou jsem sledoval celou dobu z Murrau :-) Zde stavím ve stínu kostelní věže na svačinku. Našel jsem si skvělý plácek s kašnou, takže se trochu chaldím, protože slunce pořádně pálí a já jen cítím spálený krk. Domů dojedu osmahlý jak od moře... Ještě chvíli přemítám nad mapou a rozhoduji, že Pyhrnpass už si nechám na zítra a „základní tábor“ rozložím v kempu v St. Michael.Následná zkratka nezklamala, a tak se plazím do nechutného stoupáku. Za ním už větřím městečko St. Michalel, ale mapa mě vyvádí z omylu, takže se projedu ještě pár kilometrů, než to nakonec zapíchnu v kempu u fotbalového hřiště. Správkyně mně vysvětluje co a jak a kde co je a já už se těším na sprchu a večeři. Stavím stan tak, abych měl výhled na kopec co mě čeká zítra – Pyhrnpass s jeho 15% nahoru a 21% dolů, komentovat netřeba. Stavitelé se zkrátka se serpentinami nezdržovali.

Po krátké procházce městečkem jdu spát. Klid tu tedy moc není, ale usínám velmi brzy, pořádně unavený.


Souvisejísí články:

Alpami pozpátku - 1. Přesun na jih
Na kole přes Stelvio a Gavii
Praha - Vídeň a zpět (1/2)
Cesta po Švýcarsku
Putování po Rakousku (1/6)
Dolomity 2002 (1/2)
Cykloputování Litvou 2002 (1/8)


Zajímavé odkazy:

Na kole po Evropě
Lerbyho cyklostránky
Treknet - rubrika Světem na kole
Horal-fanda.com
Virtual Alps
Rakouské cyklostezky
Mapa Rakouských cyklostezek
Průsmyky a stoupáky v EvropěDatum: 30.01.2005   Autor: Vitvar Tomáš - šéfredaktor   Kategorie: Cestopisy
Vytiskni článek
Informuj kamaráda o článku
Přidej vlastní názor
Slovník neznámých pojmů
lepší
Jak Vás článek zaujal?
1 2 3 4 5
průměrné hodnocení = 3
(celkem 7383 hodnocení)
horší
Diskuse k článku
 
BAJK NEWS
   Zprávy a novinky
   Ze sportu
   Recenze a testy
   Rady a nápady
   Cestopisy
   Zábava
   Volná tvorba
   Trasy
   PR články
DOPORUČUJEME
   Bajkárna
   Bazar
   Blog
   Fotogalerie
   Download
   Závody
   Prodejci
   Odkazy
   Slovník
BAJK OSOBNĚ
   Kontakt
   Redakční team
   Reklama na Bajku
   Nabízíme práci
BAJK e-mailem
 
zapište svůj e-mail a nechte si zasílat pravidelně čerstvé zprávy z Bajk.cz
IKONKA PRO VÁS
SPŘÁTELENÉ WEBY
Bazar a inzerce - KupNet.cz
Jízdní kola, cyklistický obchod
Vyhlídkové lety balonem na Karlštejnsku
Jízdní kola Scott, cyklo e-shop
Aktuální recenze
Reelight SL100 Flash
S nástupem zimy a krátícími se dny jsem přemýšlel nad lepším osvětlením svého kola. Dilema nabíjení akumulátoru, anebo výměny baterií, jsem nakonec vyřešil úplně jinak, indukčními blikačkami Reelight SL100 Flash.
  všechny recenze


Stáhněte si z Bajku
STARTOVNÍ ČÍSLA 4X - Hobby 12+
Czech 4X Cup 2004 STARTOVNÍ ČÍSLA Kategorie Hobby 12+
  ostatní download

BAZAR aktuálně
04.02.2024 - poptávka
04.02.2024 - poptávka
26.12.2023 - poptávka
16.11.2023 - poptávka
16.11.2023 - poptávka
12.10.2023 - poptávka
11.10.2023 - poptávka
06.09.2023 - poptávka
06.09.2023 - poptávka
23.05.2023 - poptávka
   Copyright 2024 - Bajk.cz, design and programming by FRKAL