HLEDEJ
podrobné vyhledávání
Klikni a popovídej si s přáteli!

RUSKÁ RULETA 2002

V poslední době se s bikerskymi akcemi roztrhl pytel. Je spousta maratonů, festů, XC závodů a i MTBO akcí. Jeden takový MTBO závod se nedávno konal nedaleko Bakova nad Jizerou.

MTB orientační závod dvojic se konal v sobotu 15.6.2002 nedaleko Bakova nad Jizerou v Borovici. Akci pořádal team Bakov Devils (www.bakovdevils.cz) a hned od prvních minut bylo jasné, že mají celou akci pevně v rukou. Závod měl start i cíl v rekreačním areálu Borovice a celý závod se jel v bývalém vojenském prostoru Ralsko – proto i název Ruská Ruleta. Startovat se mohlo ve dvou kategoriích.

První s názvem Mrazík měla dohromady 10 kontrol s přibližně 35 km. Mrazík byl určen pro „začátečníky“ v tomto druhu závodění. Ve skutečnosti v této kategorii startovalo 27 dvojic a na start se postavilo i několik rodičů s dětmi. (Největší najetá vzdálenost byla 68 km)

Druhá kategorie - Maxim měla 18 kontrol s cca 65 km a stavěná byla převážně borcům, kteří mají zkušenosti s mapou, buzolou atd. Zde startovalo 28 dvojic. (Největší nejetá vzdálenost byla 107 km)

Obě kategorie měly společnou vrchařsko-rychlostní prémii SS 20. SS 20 proto, že profil prémie se shodoval s trajektorií této střely (kterých bylo v okolí až dost). Vítěz v každé kategorii měl k dobru 15 minut, a dále to bylo stupňováno po 5 minutách.

Registrace závodníků probíhala již od 7 hodin. V 9:15 se účastníci shromáždili v prostoru startu a cíle, kde bylo vysvětlení pravidel, tratě a jiných organizačních pokynů. V 9:45 se začalo závodit. Starty dvojic byly po 2 minutách a jako první startovali jezdci kategorie Maxim. Každá dvojice dostala na startu barevnou mapu s vyznačením kontrol, papír s popisem kontrol a kartičku na označení průjezdu kontrolou. Vše šlo jako po drátku. Po startu se ihned vjelo do prémie, která končila na první kontrole, tato jediná kontrola byla “živá“, zde si pořadatelé psali časy kdy dojel druhý z dvojice. Dál už byly kontroly klasické. Přibližně v polovině trati byla občerstvovací stanice, která byla zásobena ionťákem a tatrankami, rozhodně to bylo příjemné překvapení.
Po dojezdu čekal závodníky gulášek a pivo (to bylo v ceně startovného), hadice s vodou na umytí nejen biků.

Já jsem jel takovýto závod poprvé a proto jsem se rozhodl pro Mrazíka. Jako partnera jsem si s sebou vzal vlastní manželku, naštěstí jsme neprodělali žádnou rozvodovou situaci. Startovali jsme v 10:59. Jelikož moje žena není žádný švihař bylo jasné, že na bednu to nebude, ale s tímto jsem tam nejel. Chtěl jsem vyzkoušet, jaké to je bloudit v neznámém kraji. Pracovat s mapou i s buzolou umím, ale netušil jsem, jak důležité je vnímat každý detail okolí. Ihned po startu mi přestal fungovat tachometr, což bylo docela nepříjemné. Možnost odměření si vzdálenosti mi dosti scházela. Navíc začalo pršet a chvílema to vypadalo na přívalové deštíky. Lesní cesty se proměnily v jíloviště. Naštěstí nepršelo dlouho. Kontroly jsme dohledali všechny, ale na jednu kontrolu jsme si zajeli asi 3 km, když jsme oba přehlédli celkem důležitou odbočku. Asi 4 km před cílem mi začal zase fungovat tachometr a my jsme dojeli do cíle na 18. místě.

V orientačním závodě jsem zjistil pár věcí a vzal si z nich pro příště ponaučení. Ta nejdůležitější je, že nepojedu tam, kam jedou všichni. Blbost! Věřit se má pouze sobě, mapě a zase jen sobě. Hned na druhé kontrole jsem si uvědomil, že kolečko na mapě, které označuje kontrolu má ve skutečnosti 300 m. v průměru, a že je důležité pozorně číst popis kontroly. Na orienťáku mě fascinuje to, že z ničeho nic potkáte soupeře, který jede opačným směrem a najednou začínáte pochybovat o tom jestli jedete správně. Taky mě fascinuje fakt, že i když vás někdo předjede, neznamená to, že je v cíli dřív než vy.

Shrnutí: Ruskou Ruletu 2002 hodnotím známkou jedna a to pětkrát podtrženou. Organizátoři mohou být na svůj počin náležitě hrdí. Celou akci měli perfektně zorganizovanou a vše probíhalo jak po drátku. Žádné zmatky. Co se mi nejvíc líbilo, že se Rulety zúčastnilo i spousta lidí, kteří mají cyklistiku za příjemné hobby, že tuto akci mohli bez problémů jet i rodiče s dětmi, že člověk nemusel mít strach z toho, že ho sejme jakýsi „pseudozávodník“, že se nejede start-cíl, ale trasu si prakticky volí každý sám a tím i najeté kilometry. Líbila se mi celková atmosféra, klídek a pohoda. Skvělí byli pořadatelé, spoluzávodníci, guláš, pivo. Trasu mohu soudit pouze v kategorii Mrazík a byla skutečně vybrána pečlivě s ohledem na „jetelnost“, i dohledávání kontrol nebylo složité. Skutečně nenacházím nic, co bych mohl kritizovat, snad jen to, že v prostoru „hlavního stanu“ mohla jako zvuková kulisa hrát nějaká hudba, ne nahlas, ale jen tak piánko. Přesně tento typ akce, který „bakovští ďáblíci“ připravili je to pravé ořechové. Doufám, že příští rok to bude stejně dobré jako letošní nultý ročník, protože se jej na sto procent zúčastním znovu.

Datum: 01.07.2002   Autor: Manák Pavel   Kategorie: Ze sportu