Bajk.cz
Kelly's Beast 2002 - Představení 03.06.2002, Sirový Ladislav, Recenze a testy

Na masový boom maratonů zareagoval také slovenský výrobce Kelly's. Proto Vám dnes představím celoodpružený bike Beast, který je, myslím, z kolekce celoodpružených kol od firmy Kelly‘s pro rok 2002 pro tento účel nejvhodnější.

Možná, že by někdo očekával již podle názvu, že se bude jednat o kolo laděné spíše do freeridu, na která jsme si již u značky Kelly's zvykli. Tentokrát ne. Kolo podle mého názoru na první pohled vypadá jako spíše FR bike, ale po bližším "ohledání", zjistíme, že je to spíše kolo na XC, či takový kompromis pro nevyhraněné jezdce, kteří si rádi sjedou i nějaký ten tvrdší sjezdík a projedou nějaký ten švih.

Rám se je svařen z hliníku řady 7005. Mně osobně připadá geometrie tohoto rámu velice podobná geometrii rámu Gary Fisher Sugar. Ono i barevné provedení s imitací karbonu asi našlo inspiraci u GF. Rám má CNC frézované patky. Pracuje v něm tlumič DNM ST-8A Raimon, který má překvapivě na XC pružinu. Přední pružení bylo svěřeno též firmě a to modelem AS-80A, který má CNC obráběnou korunku a disponuje zdvihem 80mm. Mezi DNM a rám se usadilo hlavové složení First. Kliky SR Suntour CR310 se točí na ose firmy Kinex. Řazení, přehazovačka a přesmykač byly osazeny Shimanem Deore. Na pastorkách Shimano CS-HG50-9 běhá řetěz Shimano CN-HG53, který taktéž náleží sadě Deore.

Když zmáčknete brzdové páky, pro změnu Shimano Deore, tak zastavíte v předu kotoučovou brzdou Tektro Io disc a vzadu Vás podrží taktéž Tektro, ale tentokrát čelisťové véčko na kterém je namontován power modulator, který by měl fungovat jako ABS na kole, ale podle mého názoru se na takovéto horské kolo nehodí. Biker který, jezdí na takovém stroji umí snad už dávkovat brzdnou sílu tak, aby zastavil aniž by brzdil smykem. Už minulý rok jsem nepochopil jeho umístění na modelu Panther, který byl spíše na sjezd. Kotouč se točí na náboji Quando disc. Zadní je opět Shimano Deore. Ráfky Kelly's Grand Rock, které nejsou úplně tak domácí z domácí zahrádky, jsou totiž totožné s ráfky firmy Remerx, ale i tak pěkně doplňují celkový dojem kola. Na nich jsou obuty pláště Maxxis 1.90 Wormdrive.
Představec byl zvolen od firmy Kore. Sedlovku a řidítka dodala firma Kalloy. Rohy jsou také Kalloy konkrétně UNO 3D lite.Posedíte si na sedle od firmy Velo. Překvapivě byly na toto kolo namontovány pedály Xerama alu freestyle.

Verdikt: o velmi desingově zdařilé kolo si můžete pořídit pouze ve velikosti 18" za 24.590,- Kč.
Jestli máte zájem jezdit spíše XC, tak myslím, že vhodným krokem bude výměna tlumiče za vzduchový.
Copyright 2020 Bajk.cz, www.bajk.cz