Bajk.cz
Kliky a středová složení – typy a tipy 20.09.2007, Vitvar Tomáš - šéfredaktor, Rady a nápady

Co vlastně existuje za druhy středových složení? Jak se liší a v čem jsou jejich výhody a nevýhody. Jak je namontovat? Odpovědi na všechny tyto otázky naleznete v následujícím článku.


Typy středových složení – spojení klika osa:
Postupným vývojem se objevilo a většinou už i zůstalo větší množství typů spojení kliky se středovou osou. Máte-li za to, že integrovaná osa je výkřik moderní techniky, pak vás zklamu. Tento systém se běžně vyskytoval na kolech před 2. světovou válkou. Systém uchycení kliky na čtyřhran s úkosem je vynález pana Campagnolla. Octalink pochází z dílny Shimana a ISIS je záležitost pocházející nemýlím-li se od FSA.



Závity pro středové složení v rámu:

Anglický – BSA
Italský – IT


ISO vs J.I.S. standard
Jedná se vlastně o rozdílný úkos na čtyřhranu.

Šířka domečku
68 ISO/BSA
70 IT
73 ISO/BSA




Osa a kliky
- klínkový střed - osa je klasická hřídel s dvěmi plochami pro pojistné klíny. Ložiska jsou vlasně klasické kónusy.
čtyřhran – dva úkosy - ISO/JIS
octalink – verze I
octalink – verze II se nyní vyskytuje i na levé klice XTR klik
ISIS
Integrovaná osa - Shimano Hollowtech II a odvozené systémy - Campagnollo Ultra Torque


Kliky:
Duté atd.
Integrovaný stahovák




Postup (de)montáže u jednotlivých systémů:
Pro všechny typy platí, že je třeba závity misek ošetřit vazelínou, aby misky „nezarostly“ v rámu. Taktéž je třeba namazat styčné plochy u čtyřhranu, octalinku a ISIS. V jednotlivých postupech to ale bude ještě zmíněno v následujícím článku, kde bude vše popsáno a nafoceno.



Výhody a nevýhody jednotlivých typů
Jak už to tak bývá, tak každá věc má své výhody a nevýhody. Začněme tedy popořádku. Klínkové spojení má problém s vymačkáváním klínků, je ovšem výrobně nenáročné, používá momentálně se spíše z historických důvodů a klínky stojí (pokud je ovšem seženete) pár korun. Čtyřhran je osvědčená bezproblémová klasika. Má sice občas trochu problém s vrzajícím spojem klika/osa, ale pokud při instalaci styčné plochy namažete vazelínou a pak vše řádně dotáhnete, tak by měl bez fungovat bez jakýchkoli pazvuků. Další věcí je dost malý rozestup ložisek ve středu, které jsou dost zatěžovány a celý systém tuhostí zrovna neoplývá. Huhost klik a spoje klika osa měly kompenzovat systémy Octalink a ISIS, které jsou dost často osazovány dutými klikami. Jako poslední tu jsou systémy integrující osu a kliku do jednoho celku a zároveň stěhují ložiska vně středový domeček rámu. Toto řešení přináší větší kompaktnost systému, větší rozestup ložisek a tím i jejich menší namáhání, obvykle duté kliky a hlavně podstatně větší tuhost celé soustavy klik a šlapacího středu. Toto vše je ovšem vykoupeno tím, že ložiska jsou na ráně pro všechny nečistoty a vlhkost, takže pokud nejsou perfektně utěsněna, pak je to špatné s chodem potažmo životností.

Dírka navíc
Máte-li víc kol, tak jste si jistě všimli, že některá mají dole na domečku středového složení dírku pro odtok vody. Doteď nechápu co některé výrobce vede k tomu, že tuto maličkost zapomenou. Domeček je obvykle nejníže položená část rámu, a tak se tu prostě hromadí voda, která vnikne do rámu přes sedlovku, a různými spoji a nemá kam vytékat. Doporučuji tedy tuhle zdánlivou maličkost přidělat. Nejen že na některých závodech pojedete třeba s kolem o pul kila lehčím, nezarůstají tolik závity misek středu v rámu ale hlavně sebelépe utěsněný střed si s vodním sloupcem prostě neporadí (ani se nezmiňuji o korozi ocelových rámů).

Závěr

Souvisejísí články a odkazy:

Měření opotřebení řetězu
Copak to tam rachtá? - přesmykače typu topswing a problémy s nimi
Jak na čepy v přehazovačce
Jak seřídit přehazovačku přesmykač
Určení řetězové linky
Rozebrat zapouzdřený střed?
Shimano V-Brzdy - máte je nainstalovány správně?
Přehazovačka – jak na ni
Utahovací momenty pro Shimano komponenty
Park Tool - návody na údržbu
Myths and Milestones in Bicycle Evolution - trocha historie nikoho nezabije
Co jste kdy chtěli vědět o řetězech...aneb bikové řetězy od A po Z - část první
Co jste kdy chtěli vědět o řetězech...aneb bikové řetězy od A po Z - část druhá
Co jste kdy chtěli vědět o řetězech...aneb bikové řetězy od A po Z - část třetí
Co jste kdy chtěli vědět o řetězech...aneb bikové řetězy od A po Z - část čtvrtá



Copyright 2024 Bajk.cz, www.bajk.cz