Osvětlení kola podruhé

Po přečtení článku Osvětlení kola jsem zjistil, že jsem řešil stejné problémy, jako autor tohoto článku. I já jsem po zhlédnutí výkonného osvětlení Sigma Mirage uvažoval o domácí stavbě s využitím hotových halogenových těles s parabolou 20W/12V.

Se světelným výkonem jsem byl sice spokojen, ale nutnost použití těžkého olověného akumulátoru 12V/4Ah mne příliš neuspokojovala, a už vůbec délka svícení (cca necelé 2 hodiny). Pokud člověk vyrazí na delší cesty na několik dnů, přičemž počítá s určitým procentem cestovního času v noci, je tento způsob osvětlení téměř nepoužitelný, pokud nemáme předem zajištěný přístup k síti a nabíječku s sebou. Proto jsem kontaktoval mnoho výrobců osvětlovací techniky s cílem dát dohromady osvětlení s velkým světelným výkonem a malou energetickou náročností. To, co se zprvu zdálo jako hledání perpetua mobile, se po nějaké dobe stalo skutečností.


Zjistil jsem, že automobilka BMW staví nový model vozu s veškerým osvětlením na bázi polovodičů (LED), včetně hlavních reflektorů. Běžné i supersvítivé bílé LED však nemají dostatečný světlený výkon, a bylo by nutné použít velké množství LEDek a tím by došlo ke značnému prodražení. Firma LUXEON však vyvinula Luxeon Star/O, což je vlastně světelný modul na bázi LED, ale s vlastním kolimátorem (parabolou). Rozhodl jsem se tento modul sehnat a použít do běžného levného reflektoru na kolo místo žárovky. Výsledek mne více než nadchl. Světlo v noci s přehledem konkuruje výkonným halogenám, a pro protijedoucí řidiče je stejně nepříjemné, jako modrobílé výbojkové reflektory automobilů.

LuxeonStar.jpg(9 kb)

Samotný čip Luxeon Star/O má tvar válce o průměru 21,5 mm, a je umístěn na čtvercové základně 25x25 mm. Jeho odběr je pouze 350 mA, a k napájení postačí tři tužkové baterie, přo čemž je nutné stejně jako u LEDky použít předřadný odpor ke omezení proudu na maximálně 350 mA při nových článcích. Se třemi AA články tento čip svítí cca 8 hodin. Odpor použijeme cca 3,3 ohmů a přeměříme proud - upozorňuji, že tento nesmí přesáhnout uvedených 350 mA! Lepší však je vyrobit jednoduchý stabilizátor proudu s jedním tranzistorem, který zajistí lepší proudové vlastnosti, než jen předřadný odpor.


Stabil.jpg(8 kb)


Na obrázku vidíme jednoduché schema stabilizátoru. Hodnota odporu R1 820R je jen orientační, protože všechny tranzistory stejného typu nemají vždy stejné vlastnosti. Proto je i zde nutné po zapojení přeměřit proud a v případě překročení hodnoty 350 mA zvětšit odpor rezistoru R1. Uvedený čip už lze sehnat i u nás, a to v GES Elektronik za cca 540,-Kč. Jeho životnost je uváděna na 100.000 hodin provozu při dodržení maximálního proudu. Pokud se rozhodnete jej vestavět do předního světla na kolo, můžete odstranit i vestavěnou parabolu, protože čip má ve válcovém tělese svoji.


Obecné specifikace LED modulů:

Zajímavé odkazy:
Osvětlení na kolo - hand made
GES Elektronik
Specifikace LED modulů (soubor ve formátu *.pdf)
Stránky firmy Luxeon


Podrobnější postup na stavbu naleznete v čísle 07/2003 Amatérského Radia.