Freestyle BMX

Scéna Freestyle BMX je již dnes i u nás v naší malé republice docela "rozjetá" - lidé konečně přestali odsuzovat „malá“ kola. Navíc dovozci a prodejci začali prodávat pořádné stroje, na kterých jde jezdit - ne jako před několika lety, kdy většina freestylových dvacetipalcových kol byly překopávky ze starých old-schoolů (na kterých sem bohužel neměl to potěšení jezdit). Proto si zde uvedeme o čem freestylová scéna v bmx vlasntě je a jaké disciplíny pod ní spadají.

Jako první věc zde musím zmínit, že Freestyle BMX nemá nic společného s bikrosem! Je to mladší záležitost, určená většinou lidem, kteří nemají strach dokazovat si, že jsou lepší než ostatní a přitom si lámat celý tělo!

Jako nejžárnější příklad můžeme uvést DirtJump, což je disciplína pro mě naprosto nepochopitelná už jenom tím, co zde borci dokážou! Tato disciplína je jedna z nejtvrdších. Kluci si prostě postaví nějaký skok, většinou tak 2 metry vysoký a 4 metry dlouhý. Skok je uprostřed vydlabaný, tzn. není to lavice. Přes něj se skáčou tzv. "airy", ve kterých se dělají triky jako jsou např. backflip, tailwhip, barspin, superman apod. U této disciplíny jsou chrániče a přilba nutností. Většina dirtjumperů má na kole nainstalovánu pouze zadní brzdu a to ještě bez twistu (specialitka malých kol - zařízení, díky kterému můžete protáčet řídítka stále dokola, aniž by se vám zamotalo zadní lanko), tzn. po každém protočení řídítek si jezdec musí řídítka protočit zpátky. Další věcí je zbytečnost pegů (stupačky), které ve většině případů překážejí. Kliky by měly být 3pc, neboť "provlíkačky" většinou ohnete, protože to bláto, ze kterého jsou dělány vám na skocích nevydrží.


kolo na dirtjump


Druhou, nepoměrně stejně oblíbenou disciplínou je Street, nejvíce ježděná disciplína u nás i ve světě. Streetová kola mají pegy většinou dva, oba na stejné straně kola a někdy mívají twistra. \Vyjímkou nejsou ani jezdci s pouze zadní brzdou bez twistru. Ve streetu jsou nejpoužívanější triky grindy a airy na funboxech ve skateparcích. Na ulici to jsou čistě grindy a triky dělané ze schodů, např. barspin ze sedmi. Na street jsou doporučeny taktéž 3pc kliky, chrániče (alespoň kolen, holení a loktů) a do skateparku přilba. Mezi klasické triky patří ferble grind, double peger, bunnyhop barspin a na funboxech suicide no hander apod.


kolo na street


No a poslední disciplínou (kterou jezdím i já) je flatland. Této disciplíně se přezdívá Královská Disciplína. Kdo kdy flatland zkusil, musí dát za pravdu, že tato disciplína je ze všech tří nejtěžší a nejnáročnější - ne sice pro odvahu, ale pro trpělivost. Proto také většina fletařů jsou velice příjemní lidé, ale zároveň poněkud „divní“. Proč is to o nás ostatní myslí se mě neptejte, sám jsem jeden z nich. Flatland se jezdí na rovné ploše, což je patrné již z názvu. Ideální prostor tedy bude parkoviště, betonové hřiště nebo třeba mramorové náměstíčko jaká mají v Maďarsku. Flatlandové kolo je jedno z nejvybavenějších, musí mít freecoaster (volnoběžka), což je součástka, která způsobí, že při jízdě pozadu se nebudou protáčet kliky. Docela velký počet fletařů v poslední době začíná jezdit bez brzd. Jízda se pak stává ladnou symbiózou s kolem. Flatlandové triky se dělí do dvou skupin, rollingové a standingové triky. Rollingové triky jsou triky, které se provádějí během jízdy a to jsou např. cliffhanger, hitchhiker, locomotive a naopak standingové triky se provádějí na místě a jsou to např. tailwhip (rollingová obdoba se nazývá whipflashie), decade (rollingová obdoba se nazývá rollade) nebo třeba catapult. Rollingové triky sou mnohonásobně složitější a těžší na rovnováhu než triky standingové! K flatlandu nejsou doporučovány žádné chrániče a jezdec s nimi je vyjímkou.


kolo na flatland


Tak to byl malý úvod do scény freestyle bmx. V budoucnu si o všech třech disciplínách povíme něco víc!